Βάκχες του Ευριπίδη – Περιοδεία σε όλη την Ελλάδα

Η Καλλιτεχνική Εταιρεία ΑΡΓΩ, το φετινό καλοκαίρι θα παρουσιάσει στο Ηρώδειο και σε φεστιβάλ της Αττικής και της περιφέρειας την τραγωδία του Ευριπίδη «ΒΑΚΧΕΣ». Οι «Βάκχες» – από τα πληρέστερα και πιο ολοκληρωμένα έργα της παγκόσμιας δραματουργίας – μπορούν να διαβαστούν και να παρασταθούν με τρόπο που να ανταποκρίνεται στα δεδομένα και τις ανάγκες της εποχής μας.

1 (CMYK)print

Σήμερα, που ο φόβος μπροστά στο καινούργιο και τις αβεβαιότητες που δημιουργούν τα νέα παγκόσμια δεδομένα οδηγεί σε εσωστρέφειες και επικίνδυνους φανατισμούς μπορούμε να δούμε το μύθο, διαμέσου του ποιητικού λόγου, σαν μια σπουδή πάνω στην ανθρώπινη φύση και στις συγκρούσεις που δημιουργούνται όταν οι οργανωμένοι κοινωνικοί σχηματισμοί έρχονται αντιμέτωποι με την «εισβολή» στον περίκλειστο χώρο τους, νέων δεδομένων-ανθρώπων, δοξασιών, δυνάμεων.

Πρέπει επιτέλους η πόλη να μάθει,
θέλει δε θέλει,
τι θα πει, αμύητη να απέχει
απ’ την κοινωνία του Βάκχου 

Διόνυσος (στ. 39-40)

Με βασικό στοιχείο της σκηνοθεσίας του Δημήτρη Λιγνάδη, ότι η μουσική , η «νέα , δρώσα μουσική», θα δονήσει το «εγκατεστημένο μόρφωμα», το πρόσωπο που θα υποδυθεί το Διόνυσο πρέπει να εκπροσωπεί το νέο, το τολμηρό, το ωραίο, αυτό που για τους σημερινούς θεατές  μπορεί  να γοητεύσει και να οδηγήσει « στην κυριαρχία της μουσικής επί του λόγου και της μέθης επί της λογικής». Έτσι επιλέχθηκε για το  Διόνυσο ο Σάκης Ρουβάς.

Στην παράσταση συμμετέχουν καταξιωμένοι καλλιτέχνες με εμπειρία και γνώση στο αρχαίο δράμα, όπως η Ρούλα Πατεράκη, ο Δημήτρης Λιγνάδης, ο Γιάννης Καρατζογιάννης, η Γιώτα Βέη στο παραδοσιακό τραγούδι, αλλά και νέοι ταλαντούχοι ηθοποιοί, όπως η Μαρία Κίτσου (βραβείο Μελίνα Μερκούρη 2012) και ο Δημήτρης Πασσάς (αριστούχος Εθνικού Θεάτρου).

Στο χορό συμμετέχουν 11 κορίτσια και 3 μουσικοί κρουστών, που αναδεικνύουν την πολυπολιτισμικότητα της παράστασης.

Η παράσταση υποστηρίζει, στην πανελλαδική της περιοδεία, τους σκοπούς του Συλλόγου Φίλων παιδιών με καρκίνο ΕΛΠΙΔΑ και το νέο του έργο, την Τράπεζα Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών, προσφέροντας μέρος των εσόδων από τα εισιτήρια τους. 

2

Συντελεστές

Μετάφραση: Γιάννης Λιγνάδης
Σκηνοθεσία: Δημήτρης Λιγνάδης
Σκηνικά – κοστούμια: Εύα Νάθενα
Μουσική: Γιώργος Πούλιος
Φωτισμοί: Φίλιππος Κουτσαφτής
Βοηθός σκηνοθέτη: Βίκυ Βολιώτη
Κρουστά: Μιχάλης Αφολαγιάν
Παραγωγή: Θέατρο «ΑΡΓΩ» Αιμιλία Υψηλάντη
Δ/νση παραγωγής: Λευτέρης Πλασκοβίτης

 Διανομή

Διόνυσος: Σάκης Ρουβάς
Τειρεσίας: Ρούλα Πατεράκη
Κάδμος: Γιάννης Καρατζογιάννης
Πενθέας: Δημήτρης Πασσάς
Θεράπων: Στέφανος Μουαγκέ
Α’ Αγγελιοφόρος: Μιχάλης Αφολαγιάν
Β’ Αγγελιοφόρος: Δημήτρης Λιγνάδης
Αγαύη: Μαρία Κίτσου

Χορός: Γιώτα Βέη (κορυφαία), Αντιγόνη Ψυχράμη, Άννα Μενενάκου, Λούσα Μαρσέλλου, Ευαγγελία Συριοπούλου, Ντάνη Γιαννακοπούλου, Δανάη Κατσαμένη, Ζαφειρία Δημητροπούλου – Delangel, Ιωάννα Κουντικέ, Ναταλί Ερνέστα, Γκρέις Νουοκέ.

Μουσικοί κρουστών: Μιχάλης Αφολαγιάν, Σαμουήλ Ακίνολα, Στέφανος Μουαγκέ.

Διαβάστε αναλυτικά το πρόγραμμα της περιοδείας:

ΙΟΥΛΙΟΣ 2013 
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΩΡΑ
9 ΤΡΙΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (work in progress) ΕΥΡΙΠΙΔΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
11 ΠΕΜΠΤΗ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΡΚΟΥ «ΕΓΝΑΤΙΑ» 21.15
13 ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΒΑΛΑ (ΦΙΛΙΠΠΟΙ) ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΦΙΛΙΠΠΩΝ 21.15
14 ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΒΑΛΑ (ΦΙΛΙΠΠΟΙ) ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΦΙΛΙΠΠΩΝ 21.15
15 ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΕΡΟΙΑ ΘΕΑΤΡΟ  ΑΛΣΟΥΣ «Μ. ΜΕΡΚΟΥΡΗ» 21.15
17 ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΘΕΑΤΡΟ ΔΑΣΟΥΣ 21.15
18 ΠΕΜΠΤΗ ΣΕΡΡΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΕΙ 21.15
19 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΣΙΒΗΡΗΣ 21.15
20 ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΙΟΥ 21.15
21 ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΟΛΟΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
22 ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΑΡΙΣΑ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ «ΑΛΚΑΖΑΡ» 21.15
23 ΤΡΙΤΗ ΔΕΛΦΟΙ ΘΕΑΤΡΟ ΦΡΥΝΙΧΟΥ  Ε.Π.Κ.Δ 21.15
24 ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΤΡΑ ΡΩΜΑΙΚΟ ΩΔΕΙΟ «ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ» 21.15
25 ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΤΡΑ ΡΩΜΑΙΚΟ ΩΔΕΙΟ «ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ» 21.15
27 ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΥΜΠΙΑ (ΦΛΟΚΑ) 21.15
28 ΚΥΡΙΑΚΗ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
30 ΤΡΙΤΗ ΡΟΔΟΣ ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15
31 ΤΕΤΑΡΤΗ ΡΟΔΟΣ ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ  2013 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΩΡΑ
3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΑΥΡΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ & ΠΟΛ/ΚΟ ΠΑΡΚΟ 21.15
5 ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΘΕΑΤΡΟ ΕΗΜ (ΦΡΟΝΤΖΟΣ) 21.15
7 ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΟΝ ΡΕΠΟ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ» 21.15
8 ΠΕΜΠΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΟΝ ΡΕΠΟ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ» 21.15
9 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΟΝ ΡΕΠΟ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ» 21.15
10 ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΕΒΕΖΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ 21.15
11 ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
22 ΠΕΜΠΤΗ ΧΑΝΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15
23 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΧΑΝΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15
24 ΣΑΒΒΑΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΡΩΦΙΛΗ (ΦΟΡΤΕΤΖΑ) 21.15
25 ΚΥΡΙΑΚΗ ΡΕΘΥΜΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΡΩΦΙΛΗ (ΦΟΡΤΕΤΖΑ) 21.15
26 ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ «ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ» 21.15
27 ΤΡΙΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ «ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ» 21.15
29 ΠΕΜΠΤΗ ΒΥΡΩΝΑΣ ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ «Μ. ΜΕΡΚΟΥΡΗ» 21.15
30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΥΡΩΝΑΣ ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ «Μ. ΜΕΡΚΟΥΡΗ» 21.15

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2013 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΩΡΑ
2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΤΡΑΣ «ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΤΡΑΣ» 21.00
3 ΤΡΙΤΗ ΜΑΡΟΥΣΙ ΧΩΡΟΣ ΠΟΛ/ΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΜΑΛΙΕΙΟΥ 21.00
4 ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΠΑΠΑΓΟΥ 21.00
5 ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΠΑΠΑΓΟΥ 21.00
6 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ» 21.00
7 ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ» 21.00
8 ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΙΚΑΙΑ ΚΑΤΡΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.00
9 ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ «Δ. ΚΙΝΤΗΣ» 21.00
10 ΤΡΙΤΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ «Δ. ΚΙΝΤΗΣ» 21.00
12 ΠΕΜΠΤΗ ΓΑΛΑΤΣΙ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ ΒΕΙΚΟΥ 21.00
13 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΒΕΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.00
14 ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΒΕΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.00
18 ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΘΗΝΑ ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ 21.00
19 ΠΕΜΠΤΗ ΑΘΗΝΑ ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ 21.00

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.