ΠΑΟΚ για ένα ημίχρονο..

imagesΤο όνειρο της πρόκρισης στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ απομακρύνεται μάλλον ήδη πολύ νωρίς για τον ΠΑΟΚ. Στην άδεια , λόγω της τιμωρίας των 3 αγωνιστικών για τα έκτροπα που έγιναν πέρσι με τη Ραπίντ Βιέννης, Τούμπα ο δικέφαλος του Βορρά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το μηδέν στα μετόπισθεν και το 0-2 της Μεταλίστ αφήνει μικρά περιθώρια για ελπίδες.

Δυστυχώς, η πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, με έναν ΠΑΟΚ απόλυτο κυρίαρχο του παιχνιδιού απέναντι σε μία κακή και νωθρή Μεταλίστ που φανέρωσε αμυντικές αδυναμίες δεν ήταν αρκετή για να φέρει κάποιο γκολ ή έστω, να συμμαζέψει κάπως τη ..ζημιά που έγινε από το 42′ και μετά.

Ο Χουμπ Στέφενς επέλεξε το 4-4-2 και τους εξής 11: Χακόμπο, Κίτσιου , Λίνο , Κατσουράνη , Βίτορ ,  Λάζαρ και Τζιόλη κεντρικά χαφ, τον Γεωργιάδη αριστερά, τον Λούκας δεξιά και τους Αθανασιάδη, Σαλπιγγίδη στην κορυφή. Τα πρώτα λεπτά ήταν κυρίως αναγνωριστικά με τον ΠΑΟΚ μετά το 5ο λεπτό κυρίως να καθίσταται απόλυτο αφεντικό του αγώνα.

Με μεγάλο όπλο τα στημένα ο ΠΑΟΚ απείλησε επανειλημμένα με φάσεις όπως στο 15′ όταν ο Λίνο γέμισε στην περιοχή της Μεταλιστ, αλλά, ο τερματοφύλακας των Ουκρανών, ο Ντισλένκοβιτς απέκρουσε με υπερένταση . Λίγο αργότερα , ο Τζιόλης με έξοχη μπαλιά έβγαλε τετ-α-τε τον Γεωργιάδη, ο οποίος άνοιξε όμως το κοντρόλ και έδωσε στον Ντισλένκοβιτς την ευκαιρία να επέμβει. Στο 20′ ο Τζιόλης από πάσα του Λούκας έκανε καλό σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα και να πηγαίνει κόρνερ. Στο 30′ χάθηκε άλλη μία σπουδαία φάση με τον Κλάους να μην πιάνει σωστά στο πλασέ , έπειτα από πάσα του Λίνο ο οποίος βγήκε μόνος από τα αριστερά.

Και εκεί που είχαμε απόλυτο κυρίαρχο τον ΠΑΟΚ, χωρίς ωστόσο, να έχει μετουσιώσει αυτήν την υπεροχή σε κάποιο γκολ και λέγαμε  πως θα πηγαίναμε με το 0-0 στα αποδυτήρια , στο 42′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βίτορ έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε η Μεταλίστ το οποίο κέρδισε από σέντρα του Βιγιάγκρα. Ο Ντέβιτς , έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα , από την άσπρη βούλα εκτέλεσε και έγραψε το 0-1.

Μακάρι να είχε τελειώσει εδώ το παιχνίδι, γιατί, στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν είχε τη φρεσκάδα, που  δικαιολογείται κι ως ένα σημείο, δεδομένης της εποχής. Αλλά, όταν θες να διεκδικήσεις είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ οφείλεις να είσαι έτοιμος. Αυτό το πλήρωσε με ένα 2ο γκολ του Ντέβιτς ο οποίος σε αντεπίθεση πέρασε και τον Χακόμπο και έγραψε το 0-2, δυσκολεύοντας πολύ τα πράματα για τη ρεβάνς.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, έχασε σημαντική ευκαιρία στο 88′ με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη που βρέθηκε απέναντι από τον Ντισλένκοβιτς , το σουτ του όμως, το απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Ουκρανών. Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να γίνει και το 0-3, αλλά ο Κριστάλντο με εξουδετερωμένο τον Χακόμπο και προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, διατηρώντας τις όποιες ελπίδες για τον δικέφαλο.

Η ρεβάνς σε μια βδομάδα, στην Ουκρανία δεν έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και οι παίκτες του ΠΑΟΚ οφείλουν να το πιστέψουν και να παλέψουν για την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου, με μεγαλύτερη ευστοχία, μπορεί να πετύχει την ανατροπή αρκεί να το πιστέψει.

Το αποτελέσμα αυτό αδίκησε τον ΠΑΟΚ κατάφορα , αλλά, επειδή δικαιοσύνη αποδίδεται αργά ή γρήγορα, ο ΠΑΟΚ έχει δείξει πως βαδίζει στο σωστό μονοπάτι. Το αποτέλεσμα ήταν ατυχές, αλλά, δείχνει πως έχει θέσει τις βάσεις για πρωταγωνιστικό ρόλο στην Ελλάδα και καλή πορεία στην Ευρώπη.

Και όσον αφορά τώρα στη Μεταλιστ , ένα γκολ νωρίς στη ρεβάνς μπορεί να βάλει φωτιά στο ματς και στην πρόκριση. Αρκεί να το πιστέψουν οι παίκτες. Νομίζω ο Χουμπ Στέφενς μπορεί να τους..»πείσει». Όλα μπορούν να ανατραπούν λοιπόν, και οι παίκτες του ΠΑΟΚ οφείλουν να καταβάλουν κάθε προσπάθεια για να δικαιωθεί η καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου .

Άλλωστε, δεν πρέπει να ξεχνάνε πως ο ΠΑΟΚ »στην Ευρώπη είναι το καλύτερο σιρόπι».